• Неодамнешно
  • -17 %
DS3231 AT24C32 ЖИТО Прецизност RTC Реално Време Часовник Мемориски Модул Нови Z09 Капка брод

DS3231 AT24C32 ЖИТО Прецизност RTC Реално Време Часовник Мемориски Модул Нови Z09 Капка брод

DEN 73.00
DEN 87.84

Количина на стоки
Тековен

Уредот ги интегрира многу прецизен дигитален сензор на температура, преку I2 C * интерфејс за пристап до неа (како исто време). /ПРВ pin се набљудувани како генерирање на µP ресетирате рачно. Заштеда на време и висока прецизност прилог, DS3231, исто така, има некои други карактеристики со кои се проширува систем домаќин на дополнителни карактеристики и широк спектар на опции.Ниска цена, неверојатно точни I2 C real-time clock (RTC), со интегрирана температура-компензирани кристално осцилатор (TCXO) и кристал. Сензор на температура на точност е ± 3 ° C. Уредот вклучува батерија текст, отстранете го главниот напојување и одржува точни timekeeping. RTC одржува секунди, минути, часови, ден, датум, месец, година и информации. Обезбедува две конфигурираат часовник за аларм и календар може да се постави на плоштадот бран излез. Кога главната моќ ре-енергија или напон вредност се враќа во рамките на дозволената спектар, на-чип ресетирате функцијата може да се користи за да го рестартирате системот микропроцесори. Часовникот работи во или на 24 часа или бенд / AM / PM укажување на 12-часовен формат. Ако главниот електричната енергија, уредот може да продолжи да обезбедува точни времето и температурата, перформанси не е нарушена. Прецизното температура-компензирани напон референца и comparator коло го следи статусот на VCC да се открие моќта неуспеси, обезбеди ресетирање на излез, и доколку е потребно, автоматски да се префрлите на резервната напојување. Адреса и податоци се префрлени serially преку I2 C двонасочно автобус.
Модул параметри : Големина : 38mm (должина) * 22mm (W) * 14mm (висина) Оперативен напон : 3. Интегрирани осцилатор се подобри долгорочни точноста на уредот и го намалува бројот на компоненти на линија за производство. Помалку од 31 ден од месецот, на крајот на денот ќе бидат автоматски прилагодени, вклучувајќи корекции за престапна година. На-чип напојување контрола коло може да се детектира автоматски ги и управувајте со главниот и режим на власт (односно, ниска-напон на батеријата) за да се префрлате помеѓу напојување.5 V часовник чип : висока прецизност часовник чип DS3231 Часовникот на Точноста : 0-40 centigrade опсег, точноста 2ppm, грешка е околу 1 минута за аларм на Календар часовник со две Програмабилни плоштад-бран излез Реално време часовник генератор секунди, минути, часови, ден, датум, месец и година на времето и да се обезбеди валидна се додека 2100 година престапна година надомест Чип сензор на температура доаѓа со точност од ± 3 centigrade Мемориски чипови : AT24 C32 (капацитет за складирање 32 K) ЖИТО автобус интерфејс, максималната брзина на пренос на 400 KHz (работен напон од 5 V) Може да се cascaded со други ЖИТО уред, 24 C32 адреси може да се shorted A0/А1/А2 измените стандардната адреса е 0x57 Со батерија на LIR2032, за да се обезбеди систем по електричната енергија, на часовникот се движат било природно нормален Жици инструкции (со Arduino уно р3 на пример) :
SCL → А5
СДА → A4
VCC → 5 V
GND → GND
Пакување : DS3231 модул x 1
.

Други карактеристики

Бренд Име:
JINSHENGDA
Тип:
Регулатор На Напон
Состојба:
Нови
Примена:
алармот
Напон:
3.3 - 5 .5 V
Температурата На Работа:
0-40 C
Број На Модел На:
zhuanchanpinsiquanjia

Најдобри понуди